Jak vybrat nejvýhodnější půjčku?


I když je využívání půjček většinou nevýhodné nejen kvůli úrokům ale také kvůli závazku a možnosti dostat penále (a případně být v exekuci) v případě, že nedokážete dluh splatit, občas prostě lidé nevidí jiné řešení a musí si peníze od někoho půjčit.

V dnešní době je ale nabídka produktů nejen v bankách ale i v nebankovním sektoru široká a jen málokdo má přehled o tom, jakým způsobem si vlastně peníze může půjčit.

Kreditní karty

U nás jsou sice kreditní karty stále mezi většinou lidí málo používané, ale přitom jde často o levné řešení v případě, že potřebujete půjčit peníze jen na krátkou dobu, třeba jenom na pár týdnů nebo měsíců.

 

Většina kreditních karet má totiž bezúročné období, což je určitá doba, během níž za půjčení peněz nezaplatíte ani 1 kč navíc.

Navíc je u některých kreditních karet ještě bonus, takže vám vrátí část utracených peněz anebo dostáváte slevy na související produkty (levnější benzin atd.)

Kontokorentní úvěr

Podobně jako kreditní karta funguje kontokorent. Je to služba, kterou si zřídíte ke svému bankovnímu účtu a díky tomu, pak můžete vybírat peníze „do mínusu“.

Je zde určitý poplatek, ale pokud nevyužíváte peníze z kontokorentu během celého měsíce, ale půjčíte si třeba jen na pár dnů, pak je poplatek také nízký. Nezapomínejte ale na to, že se většinou za vedení kontokorentního úvěru platí pravidelný poplatek, i když službu nevyužíváte.

Osobní půjčka

Snad nejčastějším typem úvěru je standardní osobní půjčka z banky. Oproti předchozím řešením se jedná o dlouhodobý úvěr, takže peníze můžete využívat několik měsíců nebo dokonce let a pravideně (většinou měsíčně je splácíte). Úroky se pohybují zhruba od 8-20 %, je však potřeba sledovat hodnotu RPSN, která zahrnuje všechny náklady na půjčení, tedy i různé vedlejší poplatky, spojené s půjčováním.

Díky online srovnávačům půjček a úvěrů už dnes není problém najít nejvýhodnější bankovní půjčku. To však neznamená, že tu nejlevnější půjčku opravdu dostanete, záleží na tom, kde vám banka půjčí.

 

 

Nebankovní osobní půjčka

Asi nejméně výhodným řešením jsou dlouhodobé půjčky od nebankovních společností. Na první pohled vypadají podobně jako bankovní úvěry, ovšem liší se v podmínkách pro schválení a také samozřejmě v úrokových sazbách a poplatcích.

Je zde tedy vyšší šance pro ty, kteří mají problém se schválením žádosti v bance, ovšem na druhou stranu přeplatíte na úroku mnohem více, klidně až 30 %. Navíc si často nebankovní společnosti vybírají ty klienty, kteří dluhy nejsou schopni splácet a oni tak mají nárok na penále, nebo jim dokonce zabaví nemovitost.

SMS půjčky

Krátkodobé SMS půjčky nejsou sice úplně novým typem úvěru, ovšem stále nejsou mezi lidmi příliš známé. Díky SMS půjčce získáte pár tisíc na několik týdnů, požadavky na schválení jsou tu malé, ale úroky opět v hodnotě desítek procent.

SMS půjčka může být výhodná v případě, že si berete úvěr od poskytovatele poprvé. Existuje totiž několik firem, které novým klientům nabízí první půjčku bez úroků, tedy zdarma. Více info o těchto možnostech najdete v našem dalším článku, který je zaměřený přímo na krátkodobé úvěry.